Altid nye spændende emner - kig ind ofte !
Lande
Div.
Mine sider
Værktøjer
FAQ

Antikken: Antikken, Etnografika, Orienten
Middelhavslandene som f.eks. Italien og Grækenland. Nordisk oldtid. Grønland. Afrika. Precolumbia. Østen. Afrika. NB. Ikke nylavede produkter

Bøger, kort: Bøger, landkort, breve, autografer, manuskripter, postkort, foto etc.
Bøger, landkort, breve, autografer, manuskripter. Valentinskort, postkort. Glansbilleder. Ældre kunstfotografier og literatur for branchen. Pocketbøger, tegneserier, plakater og bogserier

Bygning og have: Bygningsdele. Haveting
Sten, træ, jern glas, beslag mm.

Porcelæn, glas: Porcelæn, stentøj, fajance, keramik, glas, krystal. Kunsthåndværk ikke Østen.
Figurer. Vaser, fade, opsatser. Servicer og dele af servicer. Kander, krukker, krus. Drikkeglas og karafler. Kunstglas mm.

Belysning: Belysning - antik, moderne og design
Lysekroner, bordlamper, lampetter, PH m.m.

Brugsgenstande: Brugsgenstande i kobber, bronce, messing, tin m.m.
Kedler, mortere, krus, kander. Lysestager, kandelabre. Tingenstande. Nyere brugsgenstande i metal, emalje, plas m.m. Vaser, fade, kander.

Malerier, broncer: Malerier, kunst, grafik, skulptur og broncer
Klassiske og moderne malerier. Akvareller, tegninger. Grafik, litografi. Relieffer, skulpturer m.m. Hobbymalere. Figurer i træ og metal.

Møbler: Møbler og spejle
Antikke 1600-1800tallet. Håndlavet 1900 tal. Art Nouveau, art deco. Design. Bondemøbler, almue. Brugte møbler. Spisestuer. Stole. Salonmøbler. Skabe og skænke. Vitriner, skriveborde og kontormøbler. Reoler, diske. Landkøkkener, Spejle.

Samleobjekter: Samleobjekter (incl. våben og mønter). Legetøj, sport mm.
Skibsmodeller og maritimt. Videnskabelige effekter. Musik og instrumenter. Våben: militære, private, blankvåben og medlajer. Ridesport, heste, jagt og fiskeri. Olympiader. Vin. Legetøj, dukker. Elektronik før 1940. Mønter, frimærker, sedler, værdipapirer.

Smykker: Smykker af guld, diamanter, sølv, korpus sølv, tin og sølvplet.
Guldsmykker. Sølvsmykker. Korpus sølv. Sølv etuier, snusdåser, tobaksdåser mm. Sølv bestik. Plet/tin: krus, fade, terriner, bestik. Håndlavet. Design. Moderne smykker med diamanter. Sølv korpus og massevarer i sølv.

Tæpper: Tæpper og tekstil
Håndknyttede tæpper. Bunader, folkedragter, haute couture,. Tæpper, tekstil.

Ure: Ure. Alle slags.
Gulvure, vægure, kaminure, armbåndsure.